Що це таке – індекс NDVI?

 

Індекс NDVI (Normalized Difference Vegetation Index - Нормалізований відносний індекс рослинності) – це кількісний показник активної (здатної до фотосинтезу) біомаси. Зазвичай він називається просто вегетаційний індекс.

 

 

Цей показник найчастіше всього використовується при вирішенні задач, в яких застосовуються кількісна оцінка рослинного покриву. На сьогодні NDVI є найбільш вживаним індексом у агросфері. Завдяки супутниковим або аерофотознімкам з'являється можливість спостерігати тенденції зміни стану полів, без необхідності виїзду на місце. Віддалений контроль за посівними площами є перспективною методикою, але використання фотознімків з космосу для розрахунку вегетаційного індексу має свої специфічні особливості.

Індекс розраховується за сталою формулою, яка враховує всі можливі перешкоджаючі фактори: відбиваюча здатність  ґрунту, поглинання світла водяними парами в атмосфері. Численні доопрацювання призвели до того, що в результаті розрахунків можна отримати найточніші дані. Таким чином, на точність обчислень впливає лише якість супутникового або аерофотознімку.

Використання даних NDVI є неможливим якщо:

·        знімок не пройшов процедуру калібрування на етапі радіометричної корекції, або вона була проведена з помилками, при технічних негараздах та збоях у роботі модуль відсутній;

·        на знімку наявні  похибки через вплив погодних умов.

 

Незадовільні погодні фактори є головною причиною, неправильних розрахунків індексу, проведених на основі знімків. Щільна хмарність може закривати певні ділянки на знімку і, відповідно, робити його непридатним для точного обчислення індексу вегетації, адже показник відбиття рослинністю відсутній — все випромінювання відбивається хмарами. Цей чинник потребує особливої уваги влітку, коли перисті хмари спричиняють і похибку через своє розповсюдження «димкою», і їх просто неможливо вирізати з фотознімку. В такому випадку, коли поля опиняються під такими хмарами, значення індексу може бути пониженим через перешкоди, що утворюються атмосферною вологою.

 

Взагалі ж, розрахунок  NDVI на основі фотознімків є досить корисним і зручним інструментом для моніторингу стану посіві, оскільки цей індекс показує не лише загальний стан, а й стадію розвитку рослинних культур і  ураженість захворюваннями.

Станом на сьогодні в Україні розрахунки NDVI застосовуються рідко, бо хоча це й не нова технологія, проте вона вимагає досить складних процедур. Крім того, сам процес займає досить багато часу, а для порівняння розрахункових даних з реальними та оцінки позитивних та негативних факторів необхідно залучати додаткові ресурси.

 

 

Автор: Коркішко Анастасія Вікторівна

URL: https://www.irlen.com.ua/ndvi-index